Wednesday, 23 October 2013

The passing of Archbishop Mor Théophile Georges Kassab

It is with great sorrow that we are reporting the passing away of the Syriac Catholic Archbishop of Homs Mor Théophile Georges Kassab on the evening of the 22nd of October 2013.

Mor Kassab passed while being treated at St George hospital in Lebanon.

Mor Théophile Georges Kassab
  • He was born in Zeidal on 17/1/1946.
  • He was ordained a Priest on the 6/10/1974 by the late Bishop Yousif Abyad.
  • He was ordained as a Chorepiscopus in 1995 by the late Patriarch (then Bishop) Moran Mor Moussa Daoud. And was made Vicar General of the Archeparchy of Homs.
  • After Moran Mor Moussa Daoud was elected Patriarch of the Syriac Catholic Church he had to leave his Archeparchy of Homs, so Mor Georges Kassab was appointed as Archbishop in 1999 and ordained on the 3/3/2000 by the Patriarch Moran Mor Moussa Daoud.
  • He passed away on the evening of the 22nd of October 2013 in Lebanon.




Source

ܥܒܕ ܠܗ ܡܪܢ ܢܝܚܐ ܛܒܐ ܠܥܒܕܟ ܕܫܟܒ ܥܠ ܣܐܒܪܟ 

Through the prayers of the Birth-Giver of God Maryam and Mor Ephrem. God Bless you.

1 comment: